Inwestycje w nieruchomości są jedną z najbardziej stabilnych i bezpiecznych form inwestowania. Do wyboru mamy kilka sektorów rynku, w które możemy lokować swoje oszczędności. Mimo regularnych wzrostów cen mieszkań i osiągnięcia przez nie rekordowych poziomów nie są najbardziej rentowną inwestycją.
- 8 stycznia 2025
W III kwartale 2024 roku ceny mieszkań dalej rosły. Zmiany nie były jednak aż tak duże, jak wcześniej. Ceny mieszkań w wielu przypadkach znów pobiły wcześniejsze rekordy. Większe wzrosty były notowane na rynku wtórnym niż na pierwotnym. Dynamika zmian hamuje, ale większe obniżki wciąż są mało prawdopodobne.
- 12 grudnia 2024
Już na początku bieżącego roku wzrosty cen na rynku nieruchomości zaczęły hamować. Podaż się odbudowuje po zeszłorocznych wyprzedażach, a kupujący wstrzymują się z decyzjami. Transakcji jest tak mało, że w niektórych lokalizacjach ceny nieruchomości zaczęły spadać.
- 12 listopada 2024
Popyt na mieszkania słabnie, ale sprzedający zdają się tego nie zauważać. W ogłoszeniach pojawiają się wysokie stawki, które skutecznie odstraszają potencjalnych kupców. W efekcie osoby, które chcą sprzedać swoje lokum, obniżają cenę ofertową jeszcze przed pojawieniem się pierwszych chętnych. Zdaje się, że aby kupić lokum w atrakcyjnej cenie, wystarczy tylko czekać.
- 10 października 2024
Szukając mieszkania, zwracamy uwagę nie tylko na jego wielkość czy układ, ale również lokalizację. Infrastruktura w bezpośrednim sąsiedztwie naszego lokum może służyć naszej wygodzie lub być źródłem codziennych problemów. Otoczenie nieruchomości wpływa też na jej cenę oraz wartość w przyszłości. Jakie sąsiedztwo jest pożądane, a jakie może z czasem obniżać rentowność inwestycji w lokal mieszkalny?
W 2024 popyt na nowe nieruchomości mieszkalne w Chinach wciąż spada. Chińczycy wolą kupować lokale z drugiej ręki, co jest przyczyną wzrostu liczby sprzedanych nowych domów i mieszkań. W przeciwieństwie do naszego kraju Państwo Środka boryka się też z problemem niezagospodarowanych gruntów budowlanych. Wszystko to składa się na gwałtowny spadek aktywności inwestycyjnej deweloperów – wiele …
- 24 kwietnia 2024
Po wyprzedaży spowodowanej ogromnym zainteresowaniem programem Bezpieczny Kredyt 2% podaż nowych mieszkań powoli się odbudowuje. Coraz więcej jest też ofert sprzedaży lokali na rynku wtórnym. Deweloperzy wciąż jednak mają problem z realizacją kolejnych inwestycji, a łączna podaż mieszkań ciągle jest niewystarczająca w relacji do popytu.
- 27 marca 2024
nie cieszą się w Polsce zbyt dobrą sławą. Zarzuca im się wystawianie na sprzedaż mikrokawalerek, sztuczne zawyżanie cen nieruchomości i marże nieadekwatne do ceny całościowej. Tymczasem branża deweloperska tłumaczy się wyjątkowo trudnymi warunkami rynkowymi. Odpowiednich gruntów jest coraz mniej, a na zwrot inwestycji trzeba dziś czekać dłużej niż jeszcze kilka lat temu. Prócz tego wbrew …
- 6 lutego 2024
W ostatnim kwartale 2023 roku, rynek nieruchomości w Polsce doświadczył istotnych turbulencji. Według najnowszego raportu INPON indeks nastrojów rynkowych spadł o 5 punktów do 55,5, co jednak nadal oznacza umiarkowany optymizm na rynku. Wnioski z badania, przeprowadzonego wśród ponad 1200 agentów nieruchomości, wskazują na trzy główne przyczyny tego spadku: wyczerpanie funduszy z programu Bezpieczny Kredyt …
- 28 grudnia 2023
Podsumowując 2023 na rynku mieszkaniowym, bez wątpienia można powiedzieć, że warunki były dyktowane przez Bezpieczny Kredyt 2%. Jeszcze na początku roku koniunktura była słaba – przyduszona wysokimi kosztami realizacji inwestycji oraz niskim popytem wynikającym z drogiego kredytu. Rządowe dotacje były dla branży prezentem wręczonym w odpowiednim momencie. Deweloperzy mieli w zapasie mnóstwo lokali wybudowanych podczas …