Widać już gorszą koniunkturę w liczbie oddawanych mieszkań
- Zarabianie na nieruchomościach
- Widać już gorszą koniunkturę w liczbie oddawanych mieszkań
Widać już gorszą koniunkturę w liczbie oddawanych mieszkań
-
Dodane przez Marek Uścicki
- 7 kwietnia 2025
- 0

Jak podaje GUS, zarówno liczba budów rozpoczętych przez deweloperów, jak i oddawanych przez nich mieszkań zaczęła spadać. W lutym było ich mniej niż w styczniu oraz rok wcześniej.
Spadek liczby mieszkań oddanych do użytku
W lutym br. deweloperzy oddali do użytku łącznie 8 912 mieszkań. Oznacza to o 5,1% mniej mieszkań niż w styczniu i o 9% mniej niż w lutym 2024 roku. Analizując ostatnie 6 lat na rynku nieruchomości, tegoroczny luty był lepszy jedynie od tego sprzed 2 lat, a liczba oddawanych do użytku mieszkań przez deweloperów spadła do poziomu notowanego w 2018 roku. Ochłodzenie widać również wśród inwestorów indywidualnych, którzy w lutym oddali do użytku łącznie 5627 domów, czyli o 4,8% mniej niż w analogicznym miesiącu w roku 2024 i jednocześnie najmniej w ciągu ostatnich 6 lat.
Rozpoczętych budów również jest mniej
Luty 2025 przyniósł spadek również liczby budów rozpoczynanych. Deweloperzy rozpoczęli budowę 10925 mieszkań. Liczba ta jest najniższym miesięcznym wynikiem od 1,5 roku (po grudniu 2024 roku). W ujęciu rocznym natomiast liczba budów rozpoczętych spadła aż o 23%. Nominalnie oznacza to, że deweloperzy zaczęli budować o 3,3 tys. mniej mieszkań. Co prawda, biorąc pod uwagę ostatnie 2 lata, statystki wyglądają już znacznie lepiej, bo w tym czasie zanotowano wzrost liczby rozpoczętych budów o 65%. Tak duży wzrost wynika jednak z efektu wyjątkowo niskiej bazy, bowiem można użyć stwierdzenia, że 2 lata w mieszkaniówce panował zastój.
Dlaczego liczba rozpoczynanych budów zaczęła znów spadać teraz? Spadek ten może wiązać się z zapowiedzią ograniczenia wprowadzania nowych projektów przez deweloperów, co z kolei wiąże się z podażą wciąż wyższą od popytu. Inwestorzy indywidualni zaczęli w lutym budowę 5473 domów, co – podobnie jak w ubiegłych latach – wiązało się ze znaczącym wzrostem w porównaniu do stycznia (+32% m/m). W ujęciu r/r liczba ta była o 7% niższa niż w 2024. Wysokie statystyki dotyczące liczby rozpoczynanych budów w ubiegłym roku powodują, że w budowie pozostaje obecnie więcej mieszkań w ujęciu rocznym. Według danych GUS, pod koniec lutego 2025 roku w Polsce w budowie pozostawało 837,8 tys. lokali mieszkalnych, tj. o 3,9% więcej niż pod koniec lutego roku 2024.
Pozwoleń na budowę także mniej
Statystki z lutego dotyczące liczby uzyskiwanych pozwoleń na budowę wskazują, że wydano 13391 tych dokumentów. W porównaniu do lutego roku 2024 było ich o 13% mniej. Inwestorzy indywidualni uzyskali natomiast 5 639 pozwoleń, czyli niemal dokładnie tyle samo, co rok wcześniej. W latach 2017-2022 tego typu pozwoleń wydawano jednak znacznie więcej.
Czy polskiemu sektorowi budowlanemu grozi kryzys?
Na tle Europy, w naszym kraju przez ostatnich kilka lat budowano dużo mieszkań. Jak podaje portal salon24.pl, Polska w 2023 r. była na trzecim miejscu pod względem liczby oddanych do użytkowania mieszkań (z wynikiem 221 tys. lokali). Polska zajęła trzecie miejsce także pod względem rozpoczętych budów. Mimo to mieszkań w Polsce jest wciąż zbyt mało w porównaniu do zapotrzebowania Polaków i trudno będzie je zaspokoić.