Szykują się spore zmiany w obrocie gruntami rolnymi. Będzie więcej działek budowlanych?
- Sprzedaż nieruchomości
- Szykują się spore zmiany w obrocie gruntami rolnymi. Będzie więcej działek budowlanych?
Szykują się spore zmiany w obrocie gruntami rolnymi. Będzie więcej działek budowlanych?
- Dodane przez Marcin
- 18 lipca 2024
- 0
Być może wkrótce pojawi się rozwiązanie dla części problemów deweloperów, którzy nie mają na czym budować. Łatwiej będzie zmienić przeznaczenie działek rolnych znajdujących się na terenach miast. Dzięki temu wzrośnie ilość terenów pod inwestycje mieszkaniowe.
Jednym z powodów wysokich cen mieszkań są problemy z podażą. Deweloperzy, chociaż mają odpowiednie środki finansowe i zasoby techniczne, to nie są w stanie realizować takiej liczby inwestycji, jaką by chcieli, ponieważ brakuje odpowiednich gruntów pod zabudowę.
Deweloperzy chcą, ale nie mają na czym budować
Problem jest szczególnie odczuwalny w dużych miastach, w których jest bardzo mało gruntów, na których mogą powstawać nowe osiedla i bloki. Dostępne działki często są niewielkie, co utrudnia przygotowanie odpowiedniego projektu i realizację inwestycji. Konieczność realizacji budowy na ograniczonej przestrzeni negatywnie wpływa też na rentowność realizowanego przedsięwzięcia.
Okazuje się jednak, że w wielu, nawet dużych miastach, jest sporo gruntów rolnych. Cześć z nich wciąż jest uprawiana, ale duże ilości stanowią nieużytki. W wielu przypadkach grunty w miastach nie są uprawiane, ze względu na sąsiedztwo zabudowy mieszkalnej, trudności z dojazdem sprzętu rolniczego lub kiepskiej jakości grunty. Działki takie interesują deweloperów, ale ze względu na przeznaczenie nie mogą na nich być realizowane inwestycje mieszkaniowe.
Dzięki odrolnieniu pojawią się nowe działki budowlane
Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) chce zwiększyć podaż gruntów przeznaczonych pod budownictwo wielorodzinne. Grunty rolne położone w miastach mogą zostać wyjęte spod ochrony ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Oznacza to, że w prosty sposób będzie można zmienić ich status i przekształcić z gruntu rolnego w budowlany.
Obecnie osoba niebędąca rolnikiem ma możliwość zakupu działki rolnej w mieście o powierzchni nieprzekraczającej 1 hektara. Zniknąć ma również obowiązek prowadzenia działalności rolniczej po zakupie większej działki. Obecnie, jeśli Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego nie przewiduje innego przeznaczenia gruntu, to trzeba działkę wykorzystywać do celów rolniczych przez 5 lat, nawet jeśli w jej sąsiedztwie są już wybudowane osiedla i domy, biura lub obiekty handlowe.
Zgodnie z założeniami projektu ustawy, który ma w najbliższym czasie trafić do konsultacji publicznych prezes Krajowego Ośrodka Rolnictwa straci też przywilej pierwokupu gruntów rolnych położonych w miastach. Ma to ułatwić i przyśpieszyć realizowanie transakcji.
Dawne grunty rolne mogą stanowić problem dla przyszłych mieszkańców
Deweloperzy potrzebują gruntów, by móc realizować nowe inwestycje, ale ważne jest też otoczenie nowych osiedli i infrastruktura. Bloki powstające na polach muszą być dobrze rozplanowane, a w realizacji całej inwestycji muszą uczestniczyć również władze miast.
Miasto powinno zadbać o podział działek i ich uzbrojenie. W ramach inwestycji muszą powstawać odpowiednie drogi dojazdowe zapewniające łatwe połączenie z istniejącą siecią drogową. Musi również zostać zapewniona komunikacja publiczna, tereny zielone i rekreacyjne oraz przestrzeń pod przyszłe usługi.