Sprzedaż mieszkań nie zamarła, ale trwa dłużej
- Sprzedaż nieruchomości
- Sprzedaż mieszkań nie zamarła, ale trwa dłużej
Sprzedaż mieszkań nie zamarła, ale trwa dłużej
-
Dodane przez Konrad
- 10 września 2024
- 0

Brak aktywnego programu wsparcia dla kredytobiorców wpływa na ich decyzje zakupowe. Jeszcze rok temu atrakcyjne oferty sprzedaży znikały niemal natychmiast. Dziś na kupca trzeba czekać miesiącami. Niepewność związana z przyszłością preferencyjnych pożyczek sprawia, że potencjalni inwestorzy nie spieszą się z finalizacją transakcji. W drugiej połowie 2023 sytuacja wyglądała zupełnie inaczej. Zarówno nowe lokale, jak i nieruchomości z drugiej ręki sprzedawały się wtedy bardzo szybko, o ile mógł je objąć program Bezpieczny Kredyt 2%.
Sytuacja na rynku się zmienia
W 2024 roku rynek mieszkaniowy wygląda zupełnie inaczej niż jeszcze rok wcześniej. Sprzedaż lokali mieszkalnych wyraźnie wyhamowała, a do oferty trafia znacznie więcej mieszkań. W marcu i kwietniu bieżącego roku deweloperzy wprowadzili na rynek więcej nieruchomości, niż udało im się sprzedać. Nic więc dziwnego, że według danych “Rzeczypospolitej” na koniec kwietnia w siedmiu największych miastach w sprzedaży było 45,4 tysiąca mieszkań, czyli o 6% więcej niż miesiąc wcześniej i 13% więcej w skali rok do roku.
Oczywiście sytuacja jest zróżnicowana w zależności od konkretnego miasta. W Krakowie i Poznaniu spadek popytu z miesiąca na miesiąc przekroczył w kwietniu 20%. Natomiast we Wrocławiu zanotowano wzrost sprzedaży mieszkań na poziomie 33%. Jeśli chodzi o podaż to w Warszawie i Wrocławiu w skali rok do roku wzrosła ona o 50%.
Jak długo trwa sprzedaż mieszkania?
Serwis Nieruchomosci-online.pl przeprowadził badanie, w którym ustalił, jak długo sprzedający muszą czekać na kupca na rynku wtórnym. Analiza została oparta na badaniach pośredników nieruchomości. Okazuje się, że aż 45% z nich uważa, że obecnie sprzedaż kawalerki trwa dłużej niż w 2023 roku. Około 38% badanych twierdzi, że w tym czasie popyt w sektorze mieszkań się nie zmienił i można je sprzedać tak samo szybko jak rok wcześniej.
Wydłużenie czasu transakcji jest wyraźniej widoczne przy sprzedaży większych lokali mieszkalnych. Na kupców trzeba w tym segmencie czekać dłużej według niemal 70% ankietowanych. Różnicy w tempie sprzedaży większych nieruchomości w porównaniu z 2023 nie widzi tylko 20% pośredników.
Według opinii specjalistów biorących udział w ankiecie kawalerki najczęściej sprzedają się w czasie od 1 do 3 miesięcy. Większe lokum na znalezienie kupca potrzebuje maksymalnie pół roku. Warto pamiętać, że poprzedni rok był bardzo dobrym czasem dla sprzedających, jednak potencjalni kupcy byli w dużo gorszej sytuacji. Ceny na rynku były i są wysokie, a rok temu oferta mieszkań pozostawała bardzo skąpa. Część kupców była przez to zmuszona kupić mieszkania, które nie do końca odpowiadały ich potrzebom. Nic więc dziwnego, że obecnie potencjalni inwestorzy wolą przeglądać dostępne mieszkania na sprzedaż i nie spieszą się z finalizacją transakcji. Sprzedający muszą dziś walczyć o klienta, a to sprawia, że są bardziej skłonni do negocjacji ceny.
Wysokie ceny lokali mieszkalnych, brak rządowego programu wsparcia i rosnąca podaż sprawiają, że popyt wyraźnie spada. Trend ten widać również w sektorze kredytów mieszkaniowych.