Najem okazjonalny
- Dodane przez Marek
- 7 marca 2022
- 0
Inwestycja w mieszkanie na wynajem to pewna lokata kapitału oraz możliwość uzyskiwania co miesiąc dodatkowego dochodu. Zarówno właściciel nieruchomości, jak i najemca chciałby, aby jego interesy były jak najlepiej zabezpieczone, a współpraca przebiegała gładko i bezproblemowo. Myśląc o wynajmie mieszania, warto zapoznać się z pojęciem najmu okazjonalnego.
Najem okazjonalny został wprowadzony na mocy zmiany ustawy o ochronie lokatorów z dnia 17 grudnia 2009 roku. Charakterystyczną cechą tej formy najmu jest to, że wynajmujący, który wypowie najemcy umowę, nie ma obowiązku zapewnienia mu lokalu zastępczego. Najemca podczas podpisywania umowy oświadcza bowiem, że ma stałe miejsce pobytu, w którym może zamieszkać w przypadku zakończenia umowy najmu. Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że te zasady są korzystne jedynie dla wynajmującego. Najem okazjonalny zapewnia jednak ochronę również najemcy, ponieważ, jeśli opłaca on rachunki w terminie, dba o wynajmowane mieszkanie i nie stwarza żadnych kłopotów – wynajmujący nie może rozwiązać umowy najmu.
Umowa najmu okazjonalnego może być podpisana jedynie przez osoby fizyczne i dotyczy tylko lokali wynajmowanych na użytek prywatny. Nie ma możliwości, aby w ten sposób mieszkanie wynajęła firma, która chce zapewnić stancje swoim pracownikom oddelegowanym do pracy w innych miastach. Umowę najmu okazjonalnego podpisuje się na z góry ustalony czas, ale nie może on przekraczać 10 lat. Jeśli po upływie terminu określonego w umowie nie zostanie ona przedłużona, zobowiązania umowne wygasają, a najemca musi się wyprowadzić.
Warunkiem zawarcia umowy najmu okazjonalnego jest posiadanie przez najemcę miejsca zamieszkania, do którego może się przenieść po wygaśnięciu umowy lub w przypadku jej rozwiązania. Najemca podpisuje oświadczenie, które zawiera adres mieszkania zastępczego, dane jego właściciela oraz podpis. Po podpisaniu takiego oświadczenia przystępuje się do sporządzenia umowy najmu okazjonalnego. Następnie strony udają się do notariusza, który przygotowuje oświadczenie najemcy w formie aktu notarialnego, zgodnie z którym, jeśli najemca nie będzie przestrzegał zobowiązań wynikających z umowy, wynajmujący może ją wypowiedzieć, a najemca wyprowadzi się w wyznaczonym terminie. Wynajmujący w ciągu 14 dni musi zgłosić najem okazjonalny do Urzędu Skarbowego i poinformować najemcę o wypełnieniu tego obowiązku. W związku z tym, że umowa najmu okazjonalnego zawierana jest u notariusza, należy liczyć się z dodatkowymi kosztami. Zwykle opłata wynosi ok. 150-300 zł i ponosi ją najemca. Podatek od najmu z kolei zawsze pokrywa wynajmujący.
Podejmując decyzję, czy zawrzeć zwykłą umowę najmu lokalu, czy też umowę najmu okazjonalnego, warto pamiętać, że największą zaletą tego drugiego rozwiązania jest możliwość szybkiego usunięcia najemcy z lokalu. W przypadku zwykłej umowy najmu podpisanej na czas nieokreślony można ją wypowiedzieć tylko w przypadkach, w których pozwala na to Ustawa o ochronie praw lokatorów. W praktyce często wiąże się to z tym, że właściciel ma problem z usunięciem z mieszkania lokatorów. Przy najmie okazjonalnym wynajmujący dysponuje podpisanym przez najemcę oświadczeniem, że podda się on dobrowolnej egzekucji w przypadku zakończenia lub wypowiedzenia umowy.