Jest przełamanie trendu wzrostowego na rynku mieszkaniowym
- Zarabianie na nieruchomościach
- Jest przełamanie trendu wzrostowego na rynku mieszkaniowym
Jest przełamanie trendu wzrostowego na rynku mieszkaniowym
- Dodane przez Konrad
- 12 grudnia 2024
- 0
Już na początku bieżącego roku wzrosty cen na rynku nieruchomości zaczęły hamować. Podaż się odbudowuje po zeszłorocznych wyprzedażach, a kupujący wstrzymują się z decyzjami. Transakcji jest tak mało, że w niektórych lokalizacjach ceny nieruchomości zaczęły spadać.
Osoby, które planują zakup nieruchomości, czekają na lepsze czasy. Ci, którzy teoretycznie mogliby skorzystać z kredytu z dopłatami czekają na jego nową odsłonę. Chociaż tak naprawdę nie wiadomo, czy zapowiadany jeszcze na początku tego roku kredyt mieszkaniowy 0% w ogóle będzie dostępny.
Czekamy, aż będzie taniej
Osoby, które planują w niedalekiej przyszłości zakup mieszkania na kredyt, ale mają pewność, że nie dostaną dopłat, bo na przykład kupują kolejną nieruchomość, czekają na obniżki stóp procentowych. Po dwóch cięciach w drugiej połowie zeszłego roku Rada Polityki Pieniężnej wstrzymuje się jednak z kolejnymi decyzjami.
Niezależnie od sposobu finansowania zakupu wszyscy liczą na obniżki cen, które po zeszłorocznym szaleństwie utrzymują się na rekordowo wysokich poziomach. Być może już teraz lub w ciągu najbliższych miesięcy będzie najlepszy moment na zakup mieszkania, zanim ceny znów zaczną rosnąć stymulowane zwiększającym się popytem.
Rosnąca podaż sprzyja obniżkom
Podaż mieszkań rośnie od pierwszych miesięcy bieżącego roku. Serwisy ogłoszeniowe podają, że mają obecnie rekordową liczbę ogłoszeń dotyczących sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym. Oferta nieustannie się zwiększa, ponieważ ogłoszenia pojawiają się w większej liczbie, niż są realizowane transakcje.
Lokali przybywa również na rynku wtórnym. Do sprzedaży trafiają lokale szykowane pod kredyt z dopłatami, który zakończył się razem z końcem zeszłego roku i nie wiadomo, czy w ogóle wystartuje w nowej odsłonie.
Szykuje się dobry czas dla kupujących
Serwis fxmag.pl podaje, że pierwsze zmiany trendu cenowego na rynku nieruchomości były obserwowane już we wrześniu. W pierwszej kolejności tanieją mniej popularne lokale, czyli mieszkania o dużej powierzchni i w gorszych lokalizacjach.
Na obniżki decydują się też właściciele mieszkań, które są wystawione na sprzedaż od dłuższego czasu. Obniżki cen widać również u deweloperów, którzy oprócz rabatów mogą zaoferować inne, pozacenowe benefity dla kupujących. Wyraźnie zwiększa się też różnica między ceną ofertową a transakcyjną.
Zmiany, które zachodzą na rynku potwierdza Indeks Cen Mieszkań publikowany przez serwis tabelaofert.pl. We wrześniu indeks pierwszy raz przyjął wartość poniżej zera, osiągając poziom -0,04. W październiku spadek się pogłębił i indeks przyjął wartość -0,2.
Analitycy spodziewają się, że w kolejnych miesiącach możemy być świadkami większej korekty na rynku nieruchomości. Większe spadki są możliwe na mniejszych rynkach, gdzie nieruchomości cieszą się mniejszym zainteresowaniem.
Sytuacja może się jednak znów diametralnie zmienić, gdy rozpocznie się cykl obniżek stóp procentowych lub jednak będą kontynuowane prace nad nową wersją kredytu z dopłatami.