Jak sprzedać odziedziczone mieszkanie
- Zarabianie na nieruchomościach
- Jak sprzedać odziedziczone mieszkanie
Jak sprzedać odziedziczone mieszkanie
- Dodane przez Konrad
- 7 marca 2022
- 0
W 2019 roku zmieniły się przepisy dotyczące sprzedaży odziedziczonego mieszkania. Wcześniej osoba, która otrzymała w spadku mieszkanie i chciała je sprzedać, musiała liczyć się z koniecznością zapłaty podatku od spadku, a także podatku dochodowego, jeśli sprzedaż następowała w krótkim czasie. Sprawiało to, że transakcja ta nie zawsze była korzystna finansowo.
Nie każdy spadkobierca, który dziedziczy mieszkanie, chce w nim zamieszkać. Taki lokal można przeznaczyć na wynajem, ale wiele osób decyduje się na sprzedaż nieruchomości. Planując sprzedaż odziedziczonego mieszkania, należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach.
Po pierwsze uregulowanie sytuacji prawnej domu bądź mieszkania otrzymanego w spadku. W tym celu wszystkie osoby będące spadkobiercami powinny udać się do notariusza, który przygotuje akt notarialny potwierdzający nabycie nieruchomości. Jeśli wszyscy spadkobiercy są zgodni co do podziału majątku, wówczas dokument ten można przygotować w bardzo krótkim czasie i na jego podstawie dokonać sprzedaży nieruchomości. W sytuacji, gdy spadkobiercy mają odmienne zdanie w kwestii podziału majątku, konieczne może okazać się postępowanie sądowe.
Następnie, jeśli mieszkanie ma założoną księgę wieczystą, należy złożyć wniosek o odpowiedni wpis. Spadkobierca może być również obciążony podatkiem, ale to zależy od stopnia pokrewieństwa ze spadkodawcą. Z obowiązku zapłaty podatku od spadku i darowizn zwolniona jest najbliższa rodzina zmarłego, czyli małżonkowie, dzieci, rodzeństwo, a od 2020 r. również rodzice adopcyjni. Wciąż konieczne jest jednak dostarczenie do Urzędu Skarbowego odpowiednich dokumentów, m.in. opisu nieruchomości wraz z jej wyceną.
Transakcja sprzedaży otrzymanego w spadku mieszkania wiąże się z koniecznością przedstawienia kupującemu odpowiednich dokumentów – postanowienia o nabyciu spadku, potwierdzenia opłaty podatku, jeśli był wymagany, zaświadczenie ze wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej potwierdzającego niezaleganie z opłatami, zaświadczenie o wymeldowaniu z mieszkania jego dotychczasowych mieszkańców, odpis z księgi wieczystej, jeśli jest założona.
Przed zmianą przepisów, która miała miejsce na początku 2019 r., osoba, która chciała sprzedać odziedziczone mieszkanie przed upływem 5 lat od otrzymania spadku, była zobowiązana do zapłacenia 19 proc. podatku dochodowego. Obecnie termin 5 lat liczony jest od dnia, w którym to spadkodawca nabył daną nieruchomość, a nie od dnia, gdy została ona otrzymana w spadku. Należy pamiętać, że okres 5 lat liczony jest od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości. Jest jednak możliwość uniknięcia podatku dochodowego w przypadku sprzedaży odziedziczonej nieruchomości w terminie krótszym niż 5 lat od jej nabycia przez spadkodawcę. Jeśli sprzedający przeznaczy uzyskaną z transakcji kwotę na własne cele mieszkaniowe, również będzie zwolniony z konieczności zapłacenia podatku. Na zakup kolejnej nieruchomości z wykorzystaniem tych środków spadkobierca ma obecnie 3 lata (przed zmianą przepisów należało zrobić to w ciągu 2 lat). Pieniądze ze sprzedaży otrzymanej w spadku nieruchomości można przeznaczyć na zakup lokalu lub ziemi, ale też na remont lub spłatę pożyczki zaciągniętej w celu realizacji zadań związanych z zamieszkiwaną nieruchomością.