Jak sprzedać mieszkanie z kredytem
- Sprzedaż nieruchomości
- Jak sprzedać mieszkanie z kredytem
Jak sprzedać mieszkanie z kredytem
- Dodane przez Konrad
- 7 marca 2022
- 0
Choć sprzedaż mieszkania z kredytem wiąże się z nieco większą ilością formalności, nie jest to rzecz bardzo skomplikowana. Obecnie transakcje kupna-sprzedaży mieszkania z obciążoną hipoteką to nic niezwykłego. Większość lokali z rynku wtórnego jest lub była brana na kredyt. Ponieważ kredyt mieszkaniowy to zobowiązanie długoterminowe, zdarza się, że w czasie spłacania mieszkanie zmienia właściciela. Jeśli i przed nami stoi podobne zadanie, sprawdźmy, jak wygląda sprzedaż mieszkania z kredytem.
Sprzedaż lokalu z hipoteką – jak to wygląda w praktyce?
Jak wspomnieliśmy, ponad połowa mieszkań kupowanych w Polsce finansowana jest za pomocą kredytu hipotecznego. Ponieważ zobowiązania tego typu zaciągane są średnio na 20-25 lat, nic dziwnego, że w tym czasie zdarza się zmiana właściciela.
Pod względem prawnym sprzedaż mieszkania z hipoteką nie stanowi żadnego problemu. Osoba spłacająca tego typu zobowiązanie jest pełnoprawnym właścicielem lokalu i może nim swobodnie dysponować. Jego prawa ogranicza tylko kredyt, który nie jest jednak żadnym realnym zagrożeniem dla kupującego. Tego typu transakcja wymaga tylko nieco więcej formalności.
Sprzedaż mieszkania z kredytem, podobnie jak każdą ważną decyzję, należy najpierw gruntownie przemyśleć. Tego typu wyjście wiąże się bowiem z ryzykiem finansowym. Mimo że lokal można sprzedać w każdym momencie trwania umowy, nie zawsze jest to opłacalne.
Jeśli zdecydujemy się na to na wczesnym etapie spłaty, istnieje zagrożenie, że kwota uzyskana ze sprzedaży nie pokryje kredytu. W takiej sytuacji resztę sumy trzeba będzie dołożyć z własnej kieszeni.
Gdy decyzja o sprzedaży mieszkania jest już podjęta, pierwszym formalnym krokiem do finalizacji jest powiadomienie o tym banku. Ważnym dokumentem, który trzeba uzyskać na tym etapie, jest zaświadczenie o aktualnym stanie zadłużenia. Na jego podstawie możemy określić cenę mieszkania. Kolejnym kluczowym krokiem jest uzyskanie zgody banku na zmianę właściciela. Wiąże się to z wystawieniem tak zwanej promesy, czyli zobowiązania banku do wykreślenia długu z hipoteki od razu po jego spłacie. Jest to szczególnie ważne dla kupującego, ponieważ daje mu gwarancję bezpieczeństwa transakcji.
Z pewnością nie warto ukrywać przed potencjalnymi kupcami obciążeń hipotecznych. Są one bowiem widoczne w księdze wieczystej, którą każdy może samodzielnie sprawdzić.
Gdy po poinformujemy bank i uzyskamy od niego niezbędne dokumenty, możemy wystawić nasze mieszkanie na sprzedaż. Gdy znajdą się kupcy należy spisać z nimi przedwstępną umowę kupna sprzedaży. Zarówno ją jak i główną umowę najlepiej spisać u notariusza. Po uzyskaniu środków ze sprzedaży i spłacie kredytu możemy żądać od banku listu mazalnego. Jest on najważniejszym potwierdzeniem spłaty zobowiązania i powinien trafić do nowych właścicieli mieszkania.
Jak widać sprzedaż mieszkania z hipoteką pod względem formalnym nie jest niczym trudnym. Najważniejszym etapem jeszcze przed podjęciem takiej decyzji jest sprawdzenie opłacalności samej transakcji. Jest to szczególnie ważne, gdy na sprzedaż lokalu mieszkalnego decydujemy się krótko po jego kupnie.