Jak określić cenę sprzedaży nieruchomości
- Zarabianie na nieruchomościach
- Jak określić cenę sprzedaży nieruchomości
Jak określić cenę sprzedaży nieruchomości
-
Dodane przez Marcin
- 7 marca 2022
- 0

Decydując się na sprzedaż domu czy mieszkania, z pewnością zastanawiamy się, jak wycenić swoją nieruchomość. Jest to kluczowa kwestia, bo przecież z jednej strony nie chcemy stracić na transakcji, a z drugiej zniechęcić kupców zbyt wysoką ceną. Jak ustalić realną wartość nieruchomości, czyli taką, na której nie stracimy i bez problemów znajdziemy chętnych? Choć wycena nieruchomości nie jest łatwa, warto znać kilka podstawowych zasad, które z pewnością pomogą nam się w tym odnaleźć.
Cena nieruchomości – na co zwracać uwagę?
Na wartość nieruchomości wpływa kilka niezwykle ważnych kwestii. Przede wszystkim decyduje o niej charakter lokalu. Wyższe ceny osiągają biura i lokale użytkowe, szczególnie te znajdujące się w atrakcyjnych lokalizacjach. Miejsce, w którym lokuje się nieruchomość, to według wielu specjalistów najważniejszy czynnik kształtujący cenę. Mieszkania i lokale przystosowane do prowadzenia działalności gospodarczej w dużych miastach zawsze są droższe.
O wartości naszego domu czy mieszkania decyduje również jego wielkość, wiek oraz stan. Jeśli lokum dawno nie było remontowane, trzeba przygotować się na to, że jego cena będzie niższa. Z drugiej strony zarówno metraż jak i układ mieszania mogą znacząco podnieść cenę nawet zaniedbanego lokalu. Jak w tych niełatwych warunkach dokonać konkretnej wyceny?
Pierwszym, co warto zrobić, ustalając wartość naszego lokum, jest przejrzenie ofert sprzedaży podobnych nieruchomości. Kluczem do skuteczności jest w tym przypadku odpowiednie filtrowanie ofert. Gdy porównujemy nasze mieszkanie nie tylko z ogłoszeniami sprzedaży podobnego metrażu, zwracajmy też uwagę na wspomnianą już lokalizację. Przeglądając oferty warto zatrzymać się przy tych z naszej okolicy oraz prezentujących podobny standard.
Gdy zbierzemy już wszystkie oferty, które pasują do naszego lokum, odrzućmy skrajne, czyli najdroższe i najtańsze. Dlaczego? Niska cena sprzedaży może świadczyć o tym, że właścicielom zależy na czasie. Jeśli nam się nie spieszy, możemy sprzedawać drożej. Dlaczego należy dorzucić też najdroższe? Jeśli mieszkanie jest wystawiane za wysoką cenę, a nie różni się standardem od podobnych lokali, decydujący może być sentyment sprzedających. Często zdarza się, że przeceniamy mieszkania, z którymi łączą nas wspomnienia. Warto zwrócić na to uwagę, bo jest to jednak błąd, który może skutecznie zniechęcić potencjalnych kupców.
Cena ofertowa a cena transakcyjna
Na koniec musimy podkreślić, że cena ustalona w ogłoszenia niezwykle rzadko pokrywa się z realną kwotą sprzedaży. Dzieje się tak, ponieważ po nawiązaniu kontaktu między sprzedającym, a kupcem, czas na negocjacje. Umiejętny i przekonujący kupiec potrafi obniżyć cenę nieruchomości nawet o 10%. Dlatego niezwykle ważne jest traktowanie ceny ofertowej jako wartość wyjściową. Świadomość czekających nas targów powinna oczywiście wpłynąć na jej wysokość, nie warto jej jednak zbytnio windować.