Czym jest ulga mieszkaniowa i jak z niej skorzystać
- Sprzedaż nieruchomości
- Czym jest ulga mieszkaniowa i jak z niej skorzystać
Czym jest ulga mieszkaniowa i jak z niej skorzystać
- Dodane przez Marcin
- 7 marca 2022
- 0
Ulga mieszkaniowa to popularne określenie sytuacji, w której sprzedający po zbyciu mieszkania nie musi płacić podatku dochodowego. Jest to spore ułatwienie, bo najczęściej tego typu obciążenie wynosi aż 19% kwoty sprzedaży. Biorąc pod uwagę obecne ceny nieruchomości, w grę wchodzą duże sumy. Warto więc skorzystać z możliwości i uniknąć tej opłaty. Aby jednak móc wykorzystać ulgę, trzeba spełnić kilka warunków. Dodatkowo w zeszłym roku zasady jej przyznawania nieco się zmieniły. Co zatem warto wiedzieć i jakie konkretnie są wymagania? Sprawdźmy.
Uwaga, podatek dochodowy!
Według zasad polskiego prawa, jeśli sprzedajesz nieruchomość, którą nabyłeś w ciągu ostatnich 5 lat, masz obowiązek zapłacenia podatku PIT w wysokości 19% jej wartości. Jak zaznaczyliśmy na wstępie, istnieje jednak rozwiązanie pozwalające na preferencyjne rozliczenie tego zobowiązania.
Warto zaznaczyć, że 5 lat oznacza nie okres kalendarzowy, a lata podatkowe. W praktyce znaczy to, że jeśli mieszkanie zostało nabyte w roku rozliczeniowym 2019, obowiązek płacenia podatku dochodowego mija dopiero w roku 2025. W razie wątpliwości okres, w którym ciąży nad nami obowiązek podatkowy, może pomóc nam obliczyć księgowy.
Co z tą ulgą?
Podatku dochodowego można uniknąć również w inny sposób – przeznaczając środki ze sprzedaży lokalu na zakup kolejnej nieruchomości. W tym przypadku jednak również ważny jest czas. Na kupno nowego lokalu mamy bowiem tylko 3 lata. Co istotne ulga przysługuje nam także, gdy środki te przeznaczymy na budowę domu, kupno działki czy podobne cele mieszkaniowe.
Z pewnością do ważnych celów mieszkaniowych w każdym budżecie należy konieczność spłaty hipoteki. Czy wydając w ten sposób pieniądze ze sprzedaży nieruchomości możemy liczyć na ulgę mieszkaniową? Tak, ale tylko w sytuacji, jeśli nie dotyczy to spłaty właśnie zbywanego lokalu. To zastrzeżenie uszczelnia system i nie pozwala na zdublowanie ulgi.
Najnowsze zmiany – co warto wiedzieć?
Dla osób, które obecnie planują zmianę mieszkania na większe, nowe zasady przyznawania ulgi mieszkaniowej mogą być szczególnie ważne. Ze względu na pandemię, w 2020 roku wprowadzono zmiany, które mogą być naprawdę korzystne dla podatników. Od roku podatkowego 2021 osoby sprzedające swoją nieruchomość mogą przeznaczyć środki z tej transakcji na cele mieszkaniowe przez następne 4 lata i nadal kwalifikować się do skorzystania z ulgi.
Skąd ta zmiana? Preferencyjna forma rozliczania obowiązuje dłużej, ponieważ pandemia mocno wpłynęła również na branżę budowlaną. Wielu deweloperów musiało zweryfikować swoje plany i inwestycje przesunęły się w czasie. Zmiana w prawie podatkowym wprowadzona dwa lata temu pomaga podatnikom uniknąć skutków sytuacji, na które nie mieli wpływu. Dzięki temu ulga dostępna jest dla wszystkich tych, którzy, sprzedając mieszkanie na przykład tuż przed pandemią, od razu planowali zakup innej nieruchomości na rynku pierwotnym.