Czy program Przyjazne Osiedle zwiększy potencjał inwestycyjny polskich blokowisk?
- Zarabianie na nieruchomościach
- Czy program Przyjazne Osiedle zwiększy potencjał inwestycyjny polskich blokowisk?
Czy program Przyjazne Osiedle zwiększy potencjał inwestycyjny polskich blokowisk?
- Dodane przez Marcin
- 15 września 2023
- 0
Mieszkania z wielkiej płyty już teraz posiadają wielu entuzjastów wśród inwestorów oraz klientów końcowych. Wynika to z wielu czynników, które krótko omówimy w tym artykule. Jednak jest szansa, iż inwestycyjny potencjał blokowisk będzie jeszcze większy. Rząd zapowiedział program “Przyjazne Osiedle” – ma to być modernizowanie wielkiej płyty na dużą skalę. Celem tego działania będzie usunięcie głównych mankamentów tych nieruchomości i sprawienie, iż położone tam lokale mieszkalne zyskają na atrakcyjności.
Jakie są wady i zalety bloków z wielkiej płyty?
Ten temat był już omawiany wiele razy, więc nie będziemy się rozpisywać, jednak wymienimy główne czynniki.
Zalety bloków z wielkiej płyty:
- Lokalizacja – to największy atut, który decyduje o wyborze w większości przypadków. Blokowiska były budowane dziesiątki lat temu, gdy miasta miały jeszcze mnóstwo wolnych gruntów w pobliżu centrów. Z tego powodu bloki te posiadają niezaprzeczalną przewagę nad peryferyjnie położonymi nowymi inwestycjami.
- Cena – zaleta wielkiej płyty, która niewiele ustępuje lokalizacji. Mieszkanie w bloku z czasów PRL-u to szansa na nabycie mieszkania blisko centrum za niewygórowaną cenę. Różnice w stawkach w porównaniu z nową deweloperką są bardzo duże i często sięgają kilkudziesięciu procent.
- Otoczenie – mimo, że same bloki mogą na niektórych robić przytłaczające wrażenie, nie można tym osiedlom odmówić sensownego planowania jako całości. Dzięki temu lokatorzy mają tu sporo wolnej przestrzeni, tereny zielone, place zabaw, żłobki, przedszkola, szkoły, ale też punkty usługowe, sklepy i urzędy.
- Dostęp do infrastruktury – dzięki dobrej lokalizacji, osoby mieszkające na starych osiedlach mają w pobliżu całą miejską infrastrukturę, czyli nie mają problemu chociażby z transportem.
- Funkcjonalne układy mieszkań – to nie dotyczy wszystkich bloków, ale można uznać, że w większości z nich układy mieszkań są bardzo funkcjonalne. Mogą nie odpowiadać nowoczesnym standardom aranżacyjnym, jednak na pewno zapewnią wygodę codziennego życia.
Wady bloków z wielkiej płyty
- Słaba akustyka – w blokach z wielkiej płyty dźwięki mocno się rozchodzą, przez co słychać sąsiadów. Wynika to zarówno z technologii (wielka płyta – prefabrykat), jak i niedoróbek z etapu budowy, często wynikających z pośpiechu oraz braku materiałów.
- Brak wind – w czasach, gdy budowano te bloki, obowiązywały inne standardy i windy są tylko w wielopiętrowych budynkach. Przy kilku piętrach lokatorzy są skazani na codzienną wspinaczkę do swojego mieszkania.
- Słaba termoizolacja – w tej kwestii sporo już zrobiono, ponieważ większość bloków jest ocieplonych i ma wymienione okna. Nadal jednak jest sporo niedostatków, częściowo wynikających z technologii budowy.
- Brak miejsc parkingowych – dekady temu nikt nie przewidział, że samochód stanie się tak powszechnym środkiem transportu, więc miejsc parkingowych jest za mało, a parkingów podziemnych nie ma.
- Małe balkony – duży balkon jest obecnie standardem i klienci oczekują takiego rozwiązania. W wielkiej płycie balkony często są bardzo małe, np. mają niecałe 2 mkw powierzchni.
Na co pójdą środki z programu “Przyjazne Osiedle”?
Zgodnie z zapowiedziami premiera, środki z programu mają na celu poprawę standardu zamieszkiwania w wielkiej płycie. Będą przeznaczane na: poprawę izolacji akustycznej, poprawę izolacji termicznej, instalowanie i modernizację wind, instalowanie fotowoltaiki na dachach, budowę garaży i miejsc parkingowych, rewitalizację i rearanżację terenów zielonych.
Trzeba mieć na uwadze, że zapowiedź programu pojawiła się w okresie przedwyborczym, może być więc zwykłym “wabikiem” na wyborców. Jeśli jednak zostanie zrealizowana, to “Przyjazne Osiedle” ma potencjał dużego oddziaływania na rynek mieszkaniowy. Dzięki zakrojonym na dużą skalę, masowym modernizacjom całych osiedli, staną się one dużo bardziej atrakcyjne. Warto się więc zastanowić już teraz, czy nie jest to dobry moment na inwestycyjny zakup mieszkania w wielkiej płycie – być może w ciągu kilku lat ich wartość wzrośnie w tempie przewyższającym średnią rynkową.