Koszty notarialne przy zakupie domu
- Kupno nieruchomości
- Koszty notarialne przy zakupie domu
Koszty notarialne przy zakupie domu
- Dodane przez Marcin
- 7 marca 2022
- 0
Zakup mieszkania to niezwykle ważna życiowa decyzja, która łączy się nie tylko że sporą radością, ale i dodatkowymi obowiązkami. Bez względu na to, czy kupujemy mieszkanie nowe, czy decydujemy się na takie z drugiej ręki, zawsze musimy liczyć się z kosztami notarialnymi.Taksa dla notariusza nie ominie również nabywców mieszkania na kredyt czy za gotówkę. Opłaty związane ze zmianami zapisów w księdze wieczystej są uzależnione od wartości transakcji. Jaki jest realny koszt usług notarialnych i kto je ponosi? Warto to sprawdzić już na etapie szukania mieszkania i nie dać się zaskoczyć.
ABC kosztów notarialnych
Taksa notariusza, koszty skarbowe czy dodatkowe usługi bankowe są opłatami, na które trzeba się przygotować. Wszystkie one powiększają wydatki związane z nabyciem nieruchomości. Jak wspomnieliśmy, usługi notarialne są nam niezbędne bez względu na to, czy kupujemy mieszkanie nowe, czy używane. W związku z tym warto pamiętać, że deweloperska cena mieszkania nie obejmuje wymienionych wyżej kosztów dodatkowych, w tym taksy notarialnej.
Konkretny koszt usług notarialnych, czyli wysokość taksy za dokumentowanie czynności prawnej, zależy od rodzaju działania i wysokości transakcji.
Warto podkreślić, że choć koszty notarialne wiążą się z każdą transakcją kupna sprzedaży nieruchomości, to jej rodzaj ma tu spore znaczenie. Kupując mieszkanie z drugiej ręki, oprócz standardowych opłat związanych na przykład z przygotowaniem umów czy wpisem do księgi wieczystej, musimy liczyć się też z podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Obecnie wynosi on 2% ceny mieszkania. Oznacza to, że przy mieszkaniu wartym pół miliona jest to dodatkowe 10 tysięcy złotych.
Co ważne podatku nie muszą płacić osoby kupujące nową nieruchomość. Na rynku pierwotnym to deweloper rozlicza kwestie podatkowe związane z zakupem lokali. Jednak i tych kupców obowiązuje taksa notarialna zależna od wartości lokalu, a także standardowe opłaty za sporządzenie umowy. Spisanie wiążącego prawnie porozumienia to koszt rzędu około 400 złotych.
Kto ponosi wymienione wyżej koszty? Opłaty notarialne zwykle pokrywa kupujący. Niestety nie istnieje też możliwość ich uniknięcia lub obniżenia. Na jedyną ulgę w tym zakresie mogą liczyć tylko kupcy mieszkań komunalnych. W tym przypadku taksa jest o połowę niższa, jednak koszty zmian w księdze wieczystej, umów czy podatków pozostają bez zmian.
Jak widać, jeśli planujemy zakup mieszkania w określonym budżecie, warto uwzględnić cenę za metr wymarzonego M. O kosztach notarialnych powinni też pamiętać przyszli właściciele używanych mieszkań. Biorąc pod uwagę podatek od czynności cywilnoprawnych i inne koszty formalne, usługi notarialne mogą być wydatkiem rzędu nawet kilkunastu tysięcy złotych. Nie można o tym zapominać w chwili tak poważnego zakupu i warto uwzględnić te koszty już na samym początku procesu.